Napiszę teraz kilka porad dla przyszłych hodowców chomiczków!
JADŁOSPIS.
Odpowiednie żywienie decyduje w dużym stopniu o zdrowiu i długości życia naszego zwierzątka. Bardzo ważne jest aby podawany pokarm był urozmaicony, zawsze świeży i w temperaturze pokojowej oraz w odpowiedniej ilości. ZIARNA - pszenica, żyto, owies, proso, ryż, ziarna słonecznika; mieszanki ziaren dostępne są we wszystkich sklepach zoologicznych (około 2 łyżeczki dziennie).
WARZYWA I OWOCE - marchew, pietruszka, kalafior, kalarepa, buraki, ogórek zielony, jabłka, gruszki, banany, (codziennie średnia ilość).
ROŚLINY - zielona trawa, koniczyna, siano, liście i kwiaty mniszka lekarskiego, lebiody, krwawnika (co 1-2 dni niewielka ilość).
GAŁĘZIE - wierzby, topoli, klonu, akacji, brzozy (zawsze powinien je mieć).
BIAŁKO ZWIERZĘCE - biały lub żółty ser, gotowane jajko, śmietana, jogurt naturalny, mleko (co 2-3 dni niewielka ilość).
ORAZ - orzechy: włoskie, laskowe; dropsy, wapno i sól dla gryzoni.
PICIE - przegotowana i ostudzona woda (zawsze świeża i pod dostatkiem) [samica w czasie ciąży i odchowu młodych mleko].
NIGDY NIE PODAWAJ CHOMIKOWI: resztek z twojego posiłku, owocy cytrusowych, kapusty, sałaty, cebuli, grochu, fasoli, ziemniaków, słodyczy.
KARMIENIE CHOMICZKA ODPOWIEDNIM DLA NIEGO POKARMEM JEST BARDZO WAŻNE!
INACZEJ CHOMIK MOŻE SIĘ ROZCHOROWAĆ!!
UTRZYMANIE CZYSTOŚCI.
CODZIENNIE - wymieniamy ściółkę tam gdzie się załatwia, wyrzucamy resztki pokarmu, kontrolujemy stan legowiska i ewentualnie sprzątamy.
Z DOŚWIADCZENIA WIEM ŻE PRZEZ JEDEN DZIEŃ CHOMIK NIE NABRUDZI DUŻO WIĘC NIE TŻEBA TEGO ROBIĆ CODZIENNIE ALE CO 2 DNI!
RAZ NA TYDZIEŃ - wymieniamy całe podłoże, kuwetę, domek i całe wyposażenie klatki myjemy gorącą wodą, wymieniamy ściółkę w legowisku zostawiając niewielką część zgromadzonych przez niego zapasów. JAK ROZPOZNAĆ PŁEĆ?
Aby zbliżyć ze sobą parę chomików, musimy wybrac zwierzęta zdrowe i w dobrej kondycji, ale przede wszystkim musimy upewnić się czy są to chomiki różnej płci.
Jak to zrobić? Różnica pomiędzy samcem i samiczką polega na innym umiejscowieniu otworów moczowych. U samic otwór moczowo-płciowy i otwór odbytowy znajdują się blisko siebie, u samców zaś, ten pierwszy przesunięty jest znacznie dalej, w stronę pępka.Ponadto w samca cechą rozpoznawczą są dwa zgrubienia w okolicy ogona, tworzone przez nabrzmiałe jądra, świadczące o aktywności rozrodczej zwierzęcia (najwidocznejsze u chomików Syryjskich)
Młode
Liczba młodych w miocie waha się od 3 do 13 sztuk. Młode chomiczki rodzą się nagie, ślepe i głuche, rozwijają się jednak bardzo szybko. Po mniej więcej 2 tygodnie zaczynają wychodzić z gniazda, po 20 dniach po porodzie samica przestaje karmić dzieci, zaś po 24 dniach-porzuca (tylko w rodzinie chomika Roborowskiego żyją w zgodzie). Młode chomiczki w miarę upływu dni stają się coraz bardiziej samodzielne i coraz zręczniejsze, dużo czasu spędzając na zabawach i baraszkowaniu.
Dłuższe trzymanie razem rodziny choiczej wyzwala w poszczególnych osobnikach agresję ! Jest to związane z dojrzewaniem płciowym młodych.
Samiczki zdolne są do zapłodnienia w 42-45 dniu życia, samce zaś znacznie później - w 50-57 dniu od porodu.
CHOROBY.
Od nas samych zależy zdrowie chomika. Nieodpowiednie żywienie i niewłaściwe warunki życia to przyczyna 90 % chorób. Bardzo częstym powodem zachorowań jest stres. Jeżeli zapewnimy zwierzęciu odpowiednią dietę, chronimy go przed stresogennymi sytuacjami mamy dużą szansę, że nasz podopieczny będzie zdrowy i będzie żył długo. Chore zwierzątko nie chce jeść, nie ma ochoty na zabawe, chowa się po kątach, jest smutne i obojętne, a jego sierść matowieje. Może też tracić równowagę czy mieć wyciek z nosa lub oczu. Jeśli zobaczysz jakieś niepokojące objawy rozpocznij obserwację i wyrazie potrzeby skonsultuj to z doświadczoną osobą lub weterynarzem. Na mojej stronie znajdziesz linki do stron zawierających dokładne opisy objawów, sposobów zapobiegania i leczenia wielu chorób na które są narażone chomiki.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz