czwartek, 13 października 2011

Często słyszę ,że rodzice kupują dziecku chomiczka np. w prezencie.
Napiszę teraz kilka porad dla przyszłych hodowców chomiczków!
  
JADŁOSPIS.
   Odpowiednie żywienie decyduje w dużym stopniu o zdrowiu i długości życia naszego zwierzątka. Bardzo ważne jest aby podawany pokarm był urozmaicony, zawsze świeży i w temperaturze pokojowej oraz w odpowiedniej ilości.


ZIARNA - pszenica, żyto, owies, proso, ryż, ziarna słonecznika; mieszanki ziaren dostępne są we wszystkich sklepach zoologicznych (około 2 łyżeczki dziennie).

WARZYWA I OWOCE - marchew, pietruszka, kalafior, kalarepa, buraki, ogórek zielony, jabłka, gruszki, banany, (codziennie średnia ilość).

ROŚLINY - zielona trawa, koniczyna, siano, liście i kwiaty mniszka lekarskiego, lebiody, krwawnika (co 1-2 dni niewielka ilość).
GAŁĘZIE - wierzby, topoli, klonu, akacji, brzozy (zawsze powinien je mieć).

BIAŁKO ZWIERZĘCE - biały lub żółty ser, gotowane jajko, śmietana, jogurt naturalny, mleko (co 2-3 dni niewielka ilość).

ORAZ - orzechy: włoskie, laskowe; dropsy, wapno i sól dla gryzoni.

PICIE - przegotowana i ostudzona woda (zawsze świeża i pod dostatkiem) [samica w czasie ciąży i odchowu młodych mleko].


NIGDY NIE PODAWAJ CHOMIKOWI: resztek z twojego posiłku, owocy cytrusowych, kapusty, sałaty, cebuli, grochu, fasoli, ziemniaków, słodyczy.

KARMIENIE CHOMICZKA ODPOWIEDNIM DLA NIEGO POKARMEM JEST BARDZO WAŻNE!

INACZEJ CHOMIK MOŻE SIĘ ROZCHOROWAĆ!!

UTRZYMANIE CZYSTOŚCI.

CODZIENNIE - wymieniamy ściółkę tam gdzie się załatwia, wyrzucamy resztki pokarmu, kontrolujemy stan legowiska i ewentualnie sprzątamy.

Z DOŚWIADCZENIA WIEM ŻE PRZEZ JEDEN DZIEŃ CHOMIK NIE NABRUDZI DUŻO WIĘC NIE TŻEBA TEGO ROBIĆ CODZIENNIE ALE CO 2 DNI!

RAZ NA TYDZIEŃ - wymieniamy całe podłoże, kuwetę, domek i całe wyposażenie klatki myjemy gorącą wodą, wymieniamy ściółkę w legowisku zostawiając niewielką część zgromadzonych przez niego zapasów.
 JAK ROZPOZNAĆ PŁEĆ?

Aby zbliżyć ze sobą parę chomików, musimy wybrac zwierzęta zdrowe i w dobrej kondycji, ale przede wszystkim musimy upewnić się czy są to chomiki różnej płci.
Jak to zrobić? Różnica pomiędzy samcem i samiczką polega na innym umiejscowieniu otworów moczowych. U samic otwór moczowo-płciowy i otwór odbytowy znajdują się blisko siebie, u samców zaś, ten pierwszy przesunięty jest znacznie dalej, w stronę pępka.Ponadto w samca cechą rozpoznawczą są dwa zgrubienia w okolicy ogona, tworzone przez nabrzmiałe jądra, świadczące o aktywności rozrodczej zwierzęcia (najwidocznejsze u chomików Syryjskich)



<><><>Łączenie chomików

<><>Chomiki najlepiej łączyć w neutralnym pomieszczeniu lub w klatce samca, jest on bowiem mniej agresywny od samicy i bardziej chętny niż ona do przyjmowania gości na swoim terytorium. Jeżeli dobrze wybierzemy moment łączenia zwierząt (samiczka musi być w okresie rui), para chomików rozpocznie kopulację trwającą kilka minut i powtarzającą się kilkakrotnie. Bodźcem do kopulacji jest dla samca nie tylko zapach wydzielany przez samicę w okresie rui, ale również jej zachowanie, polegające na znieruchomieniu w postawie stojącej. Po pewnym czasie zwierzęta zaczną być względem siebie agresywne, należy więc je rozdzielić.

Ciąża

Długość ciąży u samiczek wynosi od 16 dni (chomik syryjski), do 20-22 dni (pozostałe gatunki). Rozwój płodu jest bardzo intensywny i częściowo dokonuje się kosztem samicy, dlatego też w okresie ciąży należy ją otoczyć szczególną opieką: dostarczać pożywienie wzbogacone w białko i witaminy oraz zapewnić DUŻO spokoju. Kilka dni przed porodem musimy posprzątać klatkę i wyścielić ją większą niż zwykle ilością ściółki lub suchego mchu. Samiczka sama uwije sobie wygodne gniazdko. Należy również zapewnić dodatkową porcję suchej paszy, aby umożliwić matce odnowienie lub uzupełnienie zapasów. Tuż przed porodem samica jest już bardzo ociężała, rzadko opuszcza gniazdo, a wychodząc porusza się bardzo opieszale. Czasem zdarza się, tak jak w przypadku moich chomików, że poród następuje podczas nieobecności domowników, a ciąża była niezauważona. Ja jednak mam chomiki Roborowskiego --> żyją w stadach, dlatego samiec nie pogryzł samicy, i odwrotnie.

Poród

O narodzinach młodych świadczą dobywające się z gnazdka dość głośne piski. Po porodzie matka zjasa swoje łożysko, zaopatrując w ten sposób organizm w białko. Nie zjedzone resztki należy po kilku godzinach usunąć z gniazda. Trzeba wiedzieć, że przez kilka dni po porodzie musimy zapewnić samicy absolutny spokój, nie zaglądać do gniazda, nie brać jej na ręce i nie dotykać noworodków. Zaniepokojona matka jest zdolna do kanibalizmu (brrr) - może zjeść własne dzieci, jeśli poczuje obcy zapach. Bezpośrednio po urodzeniu dzieci samica przebywa cały czas w gnieździe, nie wychodząc nawet po pokarm. W kolejnych dniach w pośpiechu odwiedza "toaletę" a następnie szybko zaspokaja głód i pragnienie i, zabierając pokaźne porcje zapasów, wraca do gniazda. W miarę upływu czasu coraz częściej, wraz z małymi, opuszcza gniazdo na coraz dłuższy czas.

3 dni


9 dni


13 dni


29 dni




Młode


Liczba młodych w miocie waha się od 3 do 13 sztuk. Młode chomiczki rodzą się nagie, ślepe i głuche, rozwijają się jednak bardzo szybko. Po mniej więcej 2 tygodnie zaczynają wychodzić z gniazda, po 20 dniach po porodzie samica przestaje karmić dzieci, zaś po 24 dniach-porzuca (tylko w rodzinie chomika Roborowskiego żyją w zgodzie). Młode chomiczki w miarę upływu dni stają się coraz bardiziej samodzielne i coraz zręczniejsze, dużo czasu spędzając na zabawach i baraszkowaniu.
Dłuższe trzymanie razem rodziny choiczej wyzwala w poszczególnych osobnikach agresję ! Jest to związane z dojrzewaniem płciowym młodych.
Samiczki zdolne są do zapłodnienia w 42-45 dniu życia, samce zaś znacznie później - w 50-57 dniu od porodu.

CHOROBY.
   Od nas samych zależy zdrowie chomika. Nieodpowiednie żywienie i niewłaściwe warunki życia to przyczyna 90 % chorób. Bardzo częstym powodem zachorowań jest stres. Jeżeli zapewnimy zwierzęciu odpowiednią dietę, chronimy go przed stresogennymi sytuacjami mamy dużą szansę, że nasz podopieczny będzie zdrowy i będzie żył długo. Chore zwierzątko nie chce jeść, nie ma ochoty na zabawe, chowa się po kątach, jest smutne i obojętne, a jego sierść matowieje. Może też tracić równowagę czy mieć wyciek z nosa lub oczu. Jeśli zobaczysz jakieś niepokojące objawy rozpocznij obserwację i wyrazie potrzeby skonsultuj to z doświadczoną osobą lub weterynarzem. Na mojej stronie znajdziesz linki do stron zawierających dokładne opisy objawów, sposobów zapobiegania i leczenia wielu chorób na które są narażone chomiki.



<><><>Mowa i gesty chomika: » Ziewa - jestem śpiący i czuję się bezpiecznie » Myje się, zbiera jedzenie lub bawi się - czuję się cudownie » Staje na tylnich łapkach - odkryłem coś ciekawego ^^ » Chudne i jestem otępiały - jestem chory lub stary » Intensywnie się drapie - mam infekcje skóry lub alergię » Bezskutku prubuje opróżnić torebki - moja torebka jest zapchana! » Ma łzawiące lub sklejone oczy - mam infekcje oczu » Kicha lub parska - mam alergię lub jestem przeziębiony » Kładzie się na grzbiet i wystawia zęby - boję się i muszę się bronić » Podnoszenie obu przednich łapek - ruch obronny samca    zaatakowanego przez samiczkę » Uszka skierowane do tyłu - boję się, jestem agresywny » Ogonek skierowany ostro ku górze - Gest poddania się młodszych    chomików » Wyrywa się podczas głaskania - mam dosyć! » Jest zdenerwowany - Boję się, jestem za dużo głaskany » Zbiera materiał na gniazdo - będę miała młode! Daj mi spokój i    uważaj na mnie

Mowa chomika



***

Czyli co on chce przekazać?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz